• Kraj

Stop SMOGOWI

Samorządy walczą z przyczynami zanieszyszczenia powietrza
Samorządy walczą z przyczynami zanieszyszczenia powietrza Samorządy walczą z przyczynami zanieszyszczenia powietrza © archiwum

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim obawa przed smogiem. W ubiegłym roku poziom zanieczyszczenia powietrza w niektórych miejscach wielokrotnie przekraczał przyjęte normy. Dlatego też władze samorządowe już teraz szykują się na walkę ze smogiem, proponując m.in. dofinansowanie wymiany stary pieców-trucicieli na nowoczesne ekologiczne kotły.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Według raportu NIK przyczyną 91 proc. zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest indywidualne ogrzewanie budynków. Zakłady przemysłowe i elektrownie odpowiadają łącznie za 2 proc., a samochody za 6 proc. Miliony pieców, które służą do ogrzewania domów, to w większości przestarzałe urządzenia, w których pali się niskiej jakości węglem (np. miałem), a często spalane są także śmieci. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski. Dlatego sejmiki województw małopolskiego i śląskiego przyjęły uchwały antysmogowej zakazujące palenia w piecach opałem najniższej jakości oraz zakładające stopniową wymianę przestarzałych kotłów. Do przyjęcia uchwał antysmogowych przygotowują się również samorządy wojewódzkie z Mazowsza i Dolnego Śląska.

DZIAŁANIA W MAŁOPOLSCE
Od lipca obowiązuje uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego wprowadzają zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20 proc,) na terenie Małopolski. Zakazano też montowania kotłów i Koninów, które nie spełniają wymaganych norm. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów mają czas do końca 2020 roku, a w przypadku korzystaniu z kotła spełniającego wymagania emisyjnego na poziomie co najmniej klasy 3 – do końca 2026 roku. Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego lub środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uchwała antysmogowa nie dotyczy Krakowa, gdzie 1 września 2019 roku wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominach.

ŚLĄSK POSTANOWIŁ
Podobną uchwałę przyjął Sejmik Województwa Śląskiego. Od 1 września 2017 roku wprowadzono zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli m.in. węgla brunatnego. Uchwałą wprowadza też trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)