• Kraj

Śmiertelnie groźny SMOG

Śmiertelnie groźny SMOG
Śmiertelnie groźny SMOG © archiwum

Powoduje wiele poważnych schorzeń. Jest ogromnym zagrożeniem dla układu oddechowego i krwionośnego, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje katar i kaszel, zwiększa ryzyko alergii, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Drobny pył zawieszony w powietrzu może też przenikać przez pęcherzyki płucne do układu krążenia, powodując miażdżycę i w konsekwencji zawał serca i udary niedokrwienne mózgu. Smog może też sprzyjać powstawaniu nowotworów.

UWAGA ZAGROŻENIE
Podczas alertów smogowych musimy do minimum ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych na astmę, alergię, z dolegliwościami układu krążenia. Nawet zdrowe osoby powinny zrezygnować z biegania, jeżdżenia na rowerze i wysiłku na powietrzu.

TO POMOŻE
Warto zaopatrzyć się w maseczkę przeciwpyłową. Ważne, by maska miała filtr HEPA i filtr z węgla aktywnego. Filtry powinny być wymienne. Zadbajmy też o jakość powietrza w domu. Warto wstawić do mieszkania rośliny doniczkowe, najlepiej oczyszczają powietrze te o dużych cienkich liściach, jak paproć, sansewieria, dracena, figowce, bluszcz. Możemy też kupić domowy oczyszcza powietrza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)