• środa, 04 listopad 2015 08:57

Zakończyła się aukcje LTW – będzie szybki mobilny Internet dla każdego!

Zakończyła się aukcje LTW – będzie szybki mobilny Internet dla każdego!
Zakończyła się aukcje LTW – będzie szybki mobilny Internet dla każdego! © Shutterstock

Tradycyjne telefony komórkowe są coraz częściej wypierane przez smart fony, umożliwiające nie tylko połączenia głosowe, ale także dostęp do wielu aplikacji internetowych. Jednak dziś w Polsce mamy przede wszystkim sieci trzeciej generacji oferujące transmisję w technologii UMTS, są też miejsca, gdzie cały czas jest dostępny tylko sygnał 2G i zdecydowanie wolna transmisja GPRS – jak 15 lat menu (!).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Owszem, do 2 lat możemy się cieszyć LTE, naprawdę szybkim Internetem mobilnym, jednakże tylko w dużych miastach. Dzięki tej usłudze możemy obejrzeć bez problemu film HD a jeśli ktoś chce go ściągnąć to trwa to mniej niże dziesięć minut, a nie kilka, kilkanaście godzin.

Ale abyśmy mogli z LTE (system 4G – LTE (Long Term Evolution), czyli standardu telefonii komórkowej czwartej generacji) korzystać wszyscy i to na terenie całego kraju z prędkościami powyżej 10 mb/s, a w warunkach idealnych (gdy na jakimś obszarze jest mało abonentów) zdecydowanie wyższymi, potrzebne były częstotliwości. Częstotliwości „pokryciowe”, służące budowie sieci ogólnokrajowej, i częstotliwości „pojemnościowe” służące zapewnieniu jak najszybszego Internetu mobilnego w miejscach, gdzie jest w wielu potencjalnych użytkowników. Dzięki zapisom Europejskiej Agendy Cyfrowej i działaniom Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kilka dni temu zakończyła się aukcja na częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz.

Proces, który właśnie się zakończył, pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym działającym na polskim rynku rozbudować swoje sieci tak, aby dostęp do szybkiego mobilnego Internetu był na terenie całego kraju, a nie tylko wyspowo. Co istotne, rozdysponowanie razem z częstotliwościami z pasma 800 MHz i tymi z 2,6 GHz pozwoli znacząco podnieść jakość i prędkość np. w miastach, gdzie jest dużo użytkowników sieci mobilnych – podkreśliła Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Kiedy w takim razie to wszystko? Kiedy każdy z nas wyjmie smart fony, będzie mógł obejrzeć film, wysłać bez problemu zdjęcia, prowadzić wideo rozmowę itd.? Bardzo szybko. Duża część sieci jest już wybudowana, trzeba je przekonfigurować, szczególnie w miastach, pozostałe inwestycje to kwestia roku, maksymalnie dwóch lat. Koszty są duże, ale jak zapewniają już niektórzy operatorzy, dla nas, abonentów nie spowodują wzrostu cen. Po prostu liczą, że z Internetu będzie korzystało jeszcze większe grono użytkowników. Ponadto UKE będzie na bieżąco monitorowało wysokość cen.

Zatem już niedługo powinniśmy mieć jeszcze szybszy Internet i nie tylko w miastach, a przede wszystkim w miejscach, gdzie dziś nawet nie jest dostępny Internet stacjonarny. Operatorzy będą o nas konkurować, a my będziemy mieli z czego wybierać. Dziś jest pewne, że wszyscy „komórkowcy” będą świadczyć dla nas, konsumentów, usługi LTE. Trzymany za nich kciuki!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.