• piątek, 23 czerwiec 2017 10:40

Warto zatrzymać się tutaj na dłużej

Warto zatrzymać się tutaj na dłużej
Warto zatrzymać się tutaj na dłużej © archiwum

Na Ziemi Krotoszyńskiej tradycja z przyszłością spotykają na każdym kroku. O wieloletnim pomyślnym rozwoju tych terenów świadczą liczne zabytki – urokliwe ziemiańskie siedliska i urocze miasta harmonijne wkomponowane w wiejski krajobraz – w otoczeniu pięknych lasów, które są bogate w unikatową roślinność i zwierzynę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Warto z pewnością urządzić sobie spacer po okolicy powiatu krotoszyńskiego i przyjrzeć się rynkowi z neorenesansowym ratuszem, odwiedzić późnorenesansowy kościół Św. Jana Chrzciciela przy potrynitarski barokowy kościół p.w. św. Piotr i Pawła wraz z budynkiem poklasztornym – dziś zajmowanym przez Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka.

Spacerując po parku miejskim dotrzemy do barokowego Pałacu Gałeckich, z którego wiedzie prosta lipowa aleja do klasycystycznego kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli. W samym Krotoszynie mamy też dwie drewniane świątynie – Marii Magdaleny i św. Fabiana i Sebastiana. Ta pierwsza jest wciąż remontowana i powoli nabiera już kształtu sprzed pożaru, który strawił ją niemalże w całości.

Dumą z kolei Sulmierzyc (najmniejszego miasta powiatu i jeden z najmniejszych w Polsce miejscowości z prawami miejskimi) jest (jedyny w regionie) drewniany ratusz, który warto poznać z pewnością bliżej.

Z kolei nieodległe Zduny (przy trasie na Wrocław) cechuje niezwykły układ urbanistyczny – to największy w Wielkopolsce kompleks dawnej zabudowy małomiasteczkowej. Warto i tam zatrzymać się na chwilę.

Wyjeżdżając z powiatu w kierunku na Poznań warto zatrzymać się w Koźminie Wielkopolskim (zwanym miastem kwiatów i zieleni) z XIV-wiecznym zamkiem i pięknym parkiem, którego chlubą jest aleja grabowa. Na obrzeżach miasta znajduje cię cmentarz żydowski – uporządkowany, z zachowanymi nagrobkami, w których ostatni nosi datę 1969.

Osobom jadącym w kierunku Rawicza polecamy wizytę w Kobylinie – warto odwiedzić kościół farny (gotycki – przebudowany w XVIII w.) oraz powstały na przełomie XV-XVI wieku zespół klasztorny (obecnie siedziba o. franciszkanów).

W Sulmierzycach, Kobylinie i Koźminie można także obejrzeć wyremontowane i utrzymane w dobrym stanie wielkopolskie wiatraki.  

W Smolicach (gm. Kobylin) znajduje się świetnie utrzymany neobarokowy pałac (siedziba Instytutu Hodowli Roślin). Podobne, choć nieco mniejsze obiekty podziwiać można w Łagiewnikach (gm. Kobylin), Baszkowie (gm. Zduny) czy Borzęciczkach (gm. Koźmin Wlkp.).

Najwięcej informacji na temat historycznych budowli znaleźć można jednak w dostępnych w powiecie placówkach muzealnych, które zapraszają do siebie nie tylko sezonowych turystów, ale również chętnych mieszkańców, którzy chcą wciąż poznawać lokalną historię. Warto zaznaczyć, że wszystkie wciąż poszerzają swoją ofertę eksponatów oraz zapraszają na wiele ciekawych eventów kulturalnych.

To tam, dostępni pracownicy, służą swoją olbrzymią wiedzą na interesujące nas tematy i chętnie pokazują bogate zbiory opowiadając przy tym ciekawe historie, których – proszę nam wierzyć – wciąż dochodzi całkiem sporo. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i nie tylko do częstszego zaglądania do naszych muzueów i izb muzealnych na terenie powiatu.

MUZEA W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM:
Muzeum Regionalne w Krotoszynie
Krotoszyn, Mały Rynek 1
tel. (62) 722 61 47

Muzeum Ziemi Koźmińskiej
Koźmin Wlkp., ul. Zamkowa 1
tel. (62) 721 06 83

Muzeum Ziemi Kobylińskiej
Kobylin, al. Powstańców Wielkopolskich
tel. (65) 548 21 08

Izba Muzealna w Zdunach
Zduny, ul. Sienkiewicza 1
tel. (62) 721 51 95

Muzeum Regionalne w Sulmierzycach
Sulmierzyce, Ratusz
tel. (62) 722 34 80

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)