• niedziela, 29 czerwiec 2014 06:07
  •   2611

Lawendowe pola

Lawendowe pola
Lawendowe pola © © archiwum

To miejsce magiczne. Fioletowe łany lekko falują na wietrze, a nad polami unosi się cudowny zapach. Jak wyspy na morzu wyrastają figury świętych i wieże kościołów. Jesteśmy na… Ponidziu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Krajobraz Ponidziu niedaleko Nowego Korczyna i Winiar zdominowała lawenda. Jej uprawy zajmują wielkie hektary. Fioletowe krzewniaki mają tutaj doskonałe warunki, bo klimat przypomina francuską Prowansję. W lipcu średnia temperatura wynosi 24 st. C, a dni słonecznych jest pod dostatkiem. A wśród fioletowych pól, zupełnie jak we Francji, spotkać można ułożone z kamieni szałasy. To prowansalskie bersie służące do wypoczynku zbieraczom lawendy.

HISTORIA W OGONACH
Ponidzie ma wiele do zaoferowania miłośnikom zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć Pińczów, znany w Europie ośrodek reformacji, z kościołami i domem ariańskim. W dawnym klasztorze franciszkanów w Nowym Korczynie zachowały się XIV-wieczne fragmenty kościoła. Wspaniały jest również kościół w Chotku Czerwonym, stojący na tzw. jaskółczych ogonach, urwisku utworzonym z 2,5-metrowwych kryształów gipsu, przypominających ogony ptaków.

ZABAWA Z KOZIOŁKIEM
Podróżując z dziećmi nie sposób ominąć Pacanowa, który sławę zawdzięcza „Przygodom Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Od ponad roku funkcjonuje tu Europejskie Centrum Bajki proponujące zarówno małym, jak i całkiem dużym gościom wspaniałą zabawę. A Koziołka można spotkać niemal na każdej ulicy.

WARTO WIEDZIEĆ
- Ponidzie leży w woj. świętokrzyskim. Jest położone w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Sandomierzem.
- Region można poznawać podczas spływu Nidą. Kilkudniowy rejs najlepiej rozpocząć w Sobkowie lub Motkowicach. Trzydniowy spływ kosztuje ok. 160 zł.
- W sezonie w każdą niedzielę turystów wozi Ciuchcia Express Ponidzie. Normalny bilet na trasę Pińczów-Umianowice (20 km po rozlewiskach Nidy) kosztuje 15 zł (ulgowy 10 zł).
- Centrum Bajek w Pacanowie jest czynne w godz. 9-17 (oprócz poniedziałków). Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy – 14 zł. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.