• piątek, 18 styczeń 2019 10:20

Operacja laserowa oczu nie dla każdego

Operacja laserowa oczu nie dla każdego
Operacja laserowa oczu nie dla każdego © archiwum

Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Tendencja rośnie, ale nie każdemu dane będzie pozbyć się wady wzroku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Spłaszcza ją lub uwypukla, a to powoduje zmianę mocy optycznej oka. Zabieg przede wszystkim koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Jednak nie każdy może się oddać w ręce lekarzy. Oko to bardzo delikatny narząd, efekty operacji są nieodwracalne, dlatego tak ważne jest, aby pacjent był ogólnie w dobrym stanie zdrowia. Istotny jest przede wszystkim wiek. U pacjentów powyżej 18. roku życia wada nie jest jeszcze ustabilizowana, dlatego zabieg należy wykonać najwcześniej w wieku ok. 20 lat. Górną granicą jest 55. rok życia.

Pacjent przystępujący do zabiegu nie mogą też chorować na jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce. Z kolei osoby borykające się z problemami z tarczycą, cukrzycą, chorobami nowotworowymi czy sercowymi musza przejść kolejne badania kwalifikujące do operacji. Przeciwskazaniem są też stany zapalne oczu, infekcje, schorzenia reumatyczne, a także ciąża i karmienie piersią.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)