• piątek, 31 maj 2019 09:40

Gdy stracisz nerwy

Gdy stracisz nerwy
Gdy stracisz nerwy © archiwum

Stres dotyka każdego z nas, czasem jednak może się przerobić w nerwicę. Nie lekceważ jej objawów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Fobie, lęki, trudności z przystosowaniem się do wymagań społecznych, problemy w relacjach i różnych sytuacjach społecznych: w pracy, wśród znajomych i najbliższych, podczas występów publicznych – tak objawia się nerwica, jednak to nie wszystkie jej odcienie. Istnieją też objawy cielesne, jak zaburzenia koncentracji, pamięci, wysypki czy bóle narządów wewnętrznych, np. brzucha.

Istnieje kilka odmian nerwicy. neurasteniczna polega na porannym zmęczeniu i wściekłości, że trzeba iść do pracy. Dopiero podczas obiadu zyskujemy lepszy nastrój. Nerwica histeryczna to nieustanne wsłuchiwanie się w swój organizm i chodzenie do lekarzy. Po pozytywnych diagnozach cierpiący na nerwicę wścieka się, że wszystko z nim w porządku. Nerwica lękowa to po prostu nieustanny strach o swoje życie, bliskich lub o to, co ludzie powiedzą. Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne, czyli inaczej nerwica natręctw, objawia się powracającymi myślami, których trudno się pozbyć. To przykładowo: nieustanne mycie rąk, idealne układanie przedmiotów na biurku czy liczenie w głowie np. kroków.

Podstawą przy leczeniu nerwicy jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Należy dotrzeć do źródła choroby, a chory uczy się radzić sobie ze swoimi emocjami. W przypadku farmakoterapii leki są dobierane bardzo ostrożnie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.