• piątek, 02 marzec 2018 09:58

Odra choroba wymagająca szczepionki

Odra choroba wymagająca szczepionki
Odra choroba wymagająca szczepionki © archiwum

Odra atakuje w Europie. Światowa organizacja zdrowia odnotowała w tym roku aż cztery razy więcej przypadków choroby niż w 2017 r.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Szczepionki to jedyny skuteczny sposób walki z odrą, zakaźną chorobą, która w tym roku rozpanoszyła się w Europie. Najbardziej dotknięte epidemią są Rumunia, Włochy i Ukraina. W każdym z tych krajów odnotowano po ok. 5 tys. przypadków zachorowań.

I choć wydaje się, że odra nie niesie niebezpieczeństwa śmierci, to jest to choroba, na którą należy się szczepić. Powód? Wirus odry szybko się rozprzestrzenia, a do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Po ok. 10 dniach od wtargnięcia do organizmu wirusa na ciele pojawia się wysypka w postaci ciemnoróżowych plamek. Z każdą kolejną dobą jest ich coraz więcej, a do zmian skórnych dołącza bardzo wysoka gorączka.

Powikłania po odrze potrafią być uciążliwe. Zalicza się do nich zapalenie płuc, ucha środkowego, krtani, opon mózgowych czy rdzenia kręgowego. Na odrę nie ma leku. Chorujące na nią dzieci powinny odpoczywać i przyjmować dużo płynów. Nie wolno im również podawać leków z aspiryną.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)