• wtorek, 27 listopad 2018 10:48

Nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia

Nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia
Nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia © archiwum

Do tej pory za każdym razem, gdy policja zatrzymywała ans do kontroli, musieliśmy przygotować prawo jazdy, dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC oraz dowód osobisty. Od 1 października się to diametralnie zmieniło.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kierowcy mogą już bez obaw zostawić w domu swoją polisę OC i dowód rejestracyjny, a w razie kontroli policjanci nie wystawią mandatu za ich brak. Trzeba jednak pamiętać, że te dokumenty są nadal obowiązkowe i będą niezbędne podczas załatwienia różnego rodzaju formalności. Odpowiednie ubezpieczenie oraz dowód rejestracyjny będą także potrzebne, jeśli będziemy prowadzić pojazd zarejestrowany poza Polską.

Jak w takim razie funkcjonariusze będą egzekwować od nas potrzebne informacje? Wprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji zmiany spowodowały, że wszystkie niezbędne dane są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego również uległa zmianie. Do tej pory dowód był zatrzymywany fizycznie, natomiast teraz wszystko będzie odbywało się w systemie informatycznym, a informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do CEPiK-u. Warto pamiętać, że kierowca nadal musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy.

Z tym ostatnim może się okazać, ze już niedługo również pójdzie w ślady dowodu rejestracyjnego. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że w planach jest także zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nie znamy jeszcze daty, kiedy ta zmiana miałaby zostać wprowadzona w życie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.