• czwartek, 13 grudzień 2018 08:59

Jak bezpiecznie korzystać z systemu ABS?

Jak bezpiecznie korzystać z systemu ABS?
Jak bezpiecznie korzystać z systemu ABS? © archiwum

System ABS nie tylko zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, ale także drastycznie ogranicza liczbę wypadków samochodowych. Dzięki temu elementowi układu hamulcowego hamowanie awaryjne wymaga jedynie silnego naciśnięcia pedału.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zasada działania ABS opiera się na zapobieganiu poślizgowi poszczególnych kół pojazdu podczas hamowania. Żeby zapobiec temu zagrożeniu, specjalne czujniki na bieżąco kontrolują prędkość poszczególnych kół i jeśli jedno z nich zaczyna obracać się wolniej niż pozostałe lub przestaje się kręcić, elektronika zakłada, że doszło do poślizgu. W takiej sytuacji zawód w kanale pompy ABS otwiera się, następnie ciśnienie płynu maleje, a hamulec, który się zablokował „odpuszcza”.

Taki cykl – w zależności od zaawansowania układu – może powtarzać się nawet 15 razy w ciągu sekundy, czyli 5 razy w ciągu sekundy, czyli 5 razy szybciej niż potrafi to zrobić przeciętny kierowca.

Jedyne, co musi zrobić kierowca w razie potrzeby awaryjnego hamowania, to mocno i szybko wcisnąć hamulec, a w samochodach z manualną skrzynią biegów – także sprzęgło. Nie należy puszczać kierowcy, wystarczy patrzeć na drogę, delikatnie kontrolować tor jazdy. W starszych układach na pedale hamulca może być wyczuwalne silne pulsowanie. Należy się do niego przyzwyczaić i podczas awaryjnego hamowania trzymać mocno wciśnięty pedał hamulca. W nowych konstrukcjach dodatkową pomocą jest układ, który na podstawie prędkości, z jaką kierowca wciska hamulec, nie tylko rejestruje przebieg gwałtownego hamowania i „dociska” pedał za niego, ale także płynnie zmienia siłę hamowania na obu osiach, tak by maksymalnie wykorzystać wydajność układu i przyczepność opon.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.