• wtorek, 22 styczeń 2019 09:37

Nie polewaj szyb octem, ani gorącą wodą. Zainwestuj w pokrowiec

Nie polewaj szyb octem, ani gorącą wodą. Zainwestuj w pokrowiec
Nie polewaj szyb octem, ani gorącą wodą. Zainwestuj w pokrowiec © archiwum

Zimą – przy minusowych temperaturach – zamarznięte szyby aut to normalka. Niby to wiemy, ale za każdym razem kiedy przychodzi do tzw. „skrobania” próbujemy różnych sztuczek. Czy aby na pewno słusznie?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Tzw. domowych sposobów na radzenie sobie z zamarzniętymi szybami jest od groma. Oczywiście najlepiej zaparkować w garażu, ale jak takowego pomieszczenia nie mamy, albo zwyczajnie zastawiamy auto na parkingu, a sami gnamy na kilka godzin do roboty, nie ma innej rady trzeba „skrobać”. Niestety to czynność czasochłonna. Wielu więc wpada na różne pomysły.

OCET TO NIE JEST DOBRE ROZWIĄZANIE
Bywa, że polewamy szyby „miksturą” na bazie octu. Zmieszanie danej cieczy z wodą w stosunku 3:1 i rozpylanie na zamarzniętą szybę faktycznie przyspieszy usuwanie lodu. Sęk w tym, że ocet równie skutecznie rozprawi się z lakierem na słupkach i masce. Nawet jedno takie „odmrożenie” porównać można z wieloletnim narażeniem samochody na działanie tzw. „kwaśnych” deszczy. Reasumując, przez traktowanie auta takim specyfikiem potęgujemy procesy korozyjne. I już możemy rezerwować sobie wiosenny termin u blacharza i lakiernika.

CIEPŁA WODA – ZŁY POMYSŁ
Gorszą zbrodnią, dla naszych szyb, jest polanie ich ciepłą wodą. Ten popularny „patent” co roku przynosi ogromne zyski, firmom specjalizującym się w wymianie szyb. Wielu kierowców nie zdaje sobie bowiem sprawy, że nagła zmiana temperatury wywołuje w tafli szkła ogromne naprężenie, które w przypadku nowoczesnych aut (z wklejanymi szybami) może spowodować pęknięcie. A jeśli zabieg wykonamy na tzw. hartowanej szybie, prawdopodobnie rozsypie się ona na tysiące kawałków.

POKROWCE
Więc jeśli nie chcesz „skrobać”, a polewać octem i wodą nie powinieneś – zainwestuj w pokrowiec. To uchroni szyby przed osadzeniem się na nich szronu czy lodu. Pamiętaj jednak, że szyba musi być sucha zanim obłożysz ją matą.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.