• czwartek, 13 grudzień 2018 09:22

Jak jeździć, żeby nie wpaść w poślizg?

Jak jeździć, żeby nie wpaść w poślizg?
Jak jeździć, żeby nie wpaść w poślizg? © archiwum

Warunki na drogach coraz trudniejsze. Padający deszcz i pierwsze przymrozki sprawiają, że na drodze pojawia się czarny lód, ale to nie jedyne zagrożenie, z jakimi co roku borykają się kierowcy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Żeby uniknąć poślizgu, trzeba bardzo uważnie obserwować nawierzchnię, a także dopasować prędkość do panujących warunków na drodze. Specjaliści radzą, by utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, a także obserwować sytuację na drodze i uniknąć gwałtownego hamownia. Wytracanie prędkości należy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem i hamować silnikiem poprzez redukcję biegów. Dzięki temu nie stracimy kontroli nad pojazdem.

Kierowca musi mieć na uwadze, że mogą wystąpić dwa rodzaje poślizgu: podsterowność i nadsterowność. Obydwa występują w czasie skrętu – w pierwszym przypadku przyczepność tracą przednie koła, a w drugim – tylne. Gdy tylne koła tracą przyczepność należy wykonać kierownicą kontrolę w celu naprowadzenia samochodu na prawidłowy tor jazdy. Jeśli zaś dojdzie do poślizgu przednich kół, kierowca powinien natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. Ważne jest też ściągnięci nogi z gazu w celu dociążenia kół przednich oraz zmniejszenia prędkości. Pomoże redukcja kąta skrętu kierowcy – koła powinny odzyskać przyczepność.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.