• piątek, 06 marzec 2020 10:30

Bez prawka dziś – ani rusz

Bez prawka dziś – ani rusz
Bez prawka dziś – ani rusz © archiwum

Funkcjonowanie w dzisiejszych czasach bez prawa jazdy jest – delikatnie mówiąc – trudne do wyobrażenia. Więc jeśli jeszcze nie posiadasz wspomnianego dokumentu – nie zwlekaj.

Zapisuje się na kurs. Praktykuj pod okien instruktora i przystępuj do egzaminów. Na pewno sobie poradzisz. A w perspektywie masz nie tylko nowe umiejętności podnosząc twoją wartość na rynku pracy, a może nawet na rynku pracy, a może nawet awans – ale też nabywasz niezależności. Jedziesz gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zacznij od wizyty u lekarza uprawnionego do badania kandydatów na kierowców. To on – jeśli wszystko będzie w porządku – wyda ci orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem określonej (lub określonych) kategorii. Możesz się także wcześniej skontaktować z ośrodkiem szkolenia kierowców – gdzie podejmiesz kurs. Często szkoły jazdy współpracują z lekarzami i także mogą pomóc w zorganizowaniu badania.

PROFIL
Orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami będzie niezbędne w urzędzie, gdy zawnioskujesz o wydanie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Jest to konieczne jeszcze przed zapisaniem się na kurs. Kandydat na kierowcę musi się zgłosić do wydziału komunikacji, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i tam złożyć stosowny wniosek z załącznikami.

SZKOLENIE
Naukę jazdy można rozpocząć na dwa sposoby. Udać się do wybranego ośrodka szkolenia, okazać numer PKK i zapisać się na pełny kurs składający się z części teoretycznej, praktycznej oraz ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków – dotyczy to prawa jazdy kategorii A1, A2, A, B1, B i T. Jest też drugi sposób. Z dokumentem tożsamości można udać się bezpośrednio do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, okazać tam PKK i zdać egzamin teoretyczny na wybraną kategorię prawa jazdy. Na egzamin można również zapisać się online. Następnie należy wybrać się do wybranej szkoły i zapisać się na kurs składający się z części praktycznej oraz szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy – dotyczy to prawa jazdy kategorii A1, A2, A, B1, B i T. Wybierając tę drogę, nie trzeba już uczestniczyć w 30 godzinnym kursie teoretycznym.

EGZAMIN
Egzaminy na prawo jazdy przeprowadzają wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD). Ten składa się z części teoretycznej, której później uprawnia do części praktycznej. Jeśli zaliczysz plan manewrowy – wyjedziesz na miasto. Jak dobrze ci pójdzie w ruchu drogowym egzamin masz zaliczony. Twój profil kandydata na kierowcę (PKK) zostanie zwrócony do wydziału komunikacji. Możesz wówczas wystąpić o wydanie prawka. Pamiętaj, że wsiąść za kółko możesz dopiero po odebraniu dokumentu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia. Powodzenia!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.