• środa, 25 marzec 2020 09:36

Regularne odgrzybianie

Regularne odgrzybianie
Regularne odgrzybianie © archiwum

Latem klimatyzacja w aucie pozwala przetrwać upały, z kolei zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Niestety, skutkuje to dużą ilością wilgoci w kanałach wentylacyjnych, a to idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Według powszechnej opinii schładzacz w samochodzie jest jednym z urządzeń, które nie wymagają naszego większego zainteresowania. Nic bardziej mylnego. Klimatyzacja wymaga regularnych wizyt w serwisie. Kiedy powinniśmy pomyśleć o jej odgrzybieniu? Pierwszą sytuacją, która od razu przychodzi na myśl, jest zakup używanego auta. Nie mamy wówczas pewności, kiedy poprzedni właściciel to uczynił. Odgrzybić klimatyzację powinniśmy również wtedy, kiedy od ostatniego razu minął już rok.

Wszyscy mechanicy zgodnie twierdzą, że proces odgrzybiania należy powtarzać co 12 miesięcy, zaraz na początku wiosny. Warunki pracy klimatyzacji to jeden z czynników wspomagający rozwój bakterii. Drugim, równie ważnym, jest wilgoć w powietrzu, która największa jest jesienią i wiosną. Dlatego to najlepszy czas na przegląd nieprzyjemnego zapachu podczas pracy wentylacji samochodowej. Jest to znak, że w kanałach wentylacyjnych wyrosły dość bogate kultury bakterii, a te mogą być niezwykle groźne dla zdrowia, nawet życia pasażerów.

Jedną z chorób powodowaną przez zaniedbaną klimatyzacją jest m.in. legionelloza, czyli schorzenie prowadzące nawet do ślepoty. Pamiętajmy, że odgrzybianie wentylacji musi być połączone z wymianą filtra kabinowego. Nie będzie to problemem dla żadnego mechanika. Koszt również nie powinien nas martwić, ceny filtrów zaczynają się już od 200 zł. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że usunięte zostały wszelkie bakterie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.