• poniedziałek, 03 lipiec 2017 10:05

Pozbądź się pcheł!

Pozbądź się pcheł!
Pozbądź się pcheł! © archiwum

Zwierzę zaatakowane przez pchły bardzo cierpi. Jest nerwowe, silnie się drapie, może się nawet okaleczyć. Pchły przenoszą groźne choroby, które zagrażają także ludziom.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Inwazja pcheł może wywołać alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Ślina pcheł zawiera silny alergen, który wywołuje stan zapalny na skórze zwierzęcia (często w okolicy nasady ogona).

Koty, poprzez ugryzienie pchły, mogą stać się nosicielami riketsjozy. U kotów choroba nie daje żadnych objawów, ale może być Przenosza na ludzi. Pojawia się wówczas silny ból głowy, wysoka gorączka i depresja. Koty mogą także zostać zakażone przez pchły bartonelozą (potocznie nazywaną chorobą kociego pazura). Rezerwuarem zarazków są kocie zęby i pazury. Do przeniesienia choroby wystarczy, by kot zadrapał lub ugryzł właściciela. Bartoneloza wywołuje u człowieka ropne zapalanie węzłów chłonnych. Leczy się ją antybiotykami.

Pchły mogą przenosić na zwierzęta tasiemca, a od zwierząt tasiemcem zarażają się ich właściciele. Pasożyty należy natychmiast usunąć i stosować profilaktykę – na rynku dostępne są spraye, krople, obroże itp. Zapobiegające ugryzieniom. Mieszkanie trzeba często odkurzać, zaś zwierzęce legowisko – prać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)