• Kobierno
  • czwartek, 24 wrzesień 2020 09:55
  •   1369

40-lecie PZERiI nr 8

40-lecie PZERiI nr 8
40-lecie PZERiI nr 8 © Sebastian Kalak

W Restauracji „Słonecznej” w Kobiernie (gm. Krotoszyn) odbyło się 40-lecie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koła nr 8 w Kobiernie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Imprezę poprowadził przewodniczący koła Jan Marcinkowski, który odczytał jego historię. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów powstał w 1980 r., dzięki Anieli Talarczyk, która przeprowadziła się do Krotoszyna.

Pierwszym przewodniczącym w latach 1980 – 1982 był Władysław Krzyżanowski. Później przewodniczącymi byli m.in. Wacław Pabich (1982-1998), Irena Marszałek (1999-2013), a obecnie od 2014 funkcję tę pełni Jan Marcinkowski.

Początki PZERiI były bardzo skromne, jednak już w tym samym, roku dołączyło dom nich 34 członków Obecnie koło liczy 91 osób. W ciągu 40 lat na wieczną wartę odeszło aż 129 osób. Początkowo seniorzy spotykali się kilka razy w roku w salce parafialnej przy kościele, a od kilkunastu lat – w Wiejskim Domu Kultury co miesiąc. Biorą oni udział w imprezach kulturalnych, wycieczkach oraz wakacjach integrując się przy tym.

Od 2002 r. działa przy związku zespół „Seniorki”, który uświetnia każdą imprezę, tak, jak zrobił to i tym razem. Imprezę początkowo zaplanowano w maju, jednak stan epidemiologiczny na to nie pozwolił. Co ciekawe, to właśnie poprzednia impreza seniorów z Kobierna była ostatnią przed wprowadzeniem w Polsce obostrzeń.

Impreza była dobrą okazją do uhonorowania najaktywniejszych działaczy. Złotą Odznakę Honorową PZERiI otrzymali: Teresa Ignasiak, Joanna Kędzierska, Halina Potraszkiewicz oraz Jan Witczak.

Dyplomy Oddziału Głównego w Warszawie otrzymali Maria Biernat, Maria Kalak, Jan Marcinkowski, Irena Marszałek oraz Elżbieta Witczak. Z kolei Dyplomy Oddziału Rejonowego w Krotoszynie otrzymali: Danuta Juszyńska, Wojciech Kalak, Halina Szymczak i Władysław Szymczak.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.