• poniedziałek, 05 luty 2018 13:03

Nikozja – podzielona stolica

Nikozja – podzielona stolica
Nikozja – podzielona stolica © archiwum

Podział na Republikę Cypryjską i Turecką Republikę Cypru Północnego był wynikiem wojny, toczącej się w latach 70. XX w. Dziś oba kraje uznają Nikozję za swoją stolicę, a turyści mogą zwiedzić piękne miasto i podziwiać jego różnorodną architekturę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Całą wyspę i Nikozję dzieli strefa buforowa, znajdującą się pod kontrolą ONZ, a część turecka (północna)  wyspy jest nieuznawanym państwem. Nie znajdziesz więc bezpośrednich połączeń z Cyprem Północnym, dlatego wycieczkę rozpoczniemy od południowej części stolicy.

DUCHOWA STOLICA
Stare Miasto od razu robi ogromne wrażenie, gdyż jest na planie koła z częściowo zachowanymi murami z czasów panowania Wenecjan. Ich śladem są też bramy , jak ta najpiękniejsza – Famagustoańska, która jest obecnie galerią sztuki. Niedaleko jest Pałac Arcybiskupi z pomnikiem Makariosa III. Co ciekawe, ten duchowny prawosławny  był pierwszym prezydentem Cypru po uzyskaniu niepodległości w połowie XX w. Kierując się na północ, dojdziemy do kościoła Faneromeni, który skrywa drewniany ikonostas z XVII w. Jesteśmy też już niedaleko ul. Ledras, która kończy się przejściem granicznym z Cyprem Północnym.

ISLAMSKI… GOTYK
Na turecką  stronę przejdziemy bez problemu – na dowód osobisty. Od razu wita nas targowisko z pamiątkami, a zaraz za nim roztacza się monumentalny meczet Selimiye Camii. To dawna katedra Mądrości Bożej, którą wybudowali krzyżacy i królowie Cypru. Zachowane są doskonale portale i inne gotyckie elementy, więc gdyby nie minerały, trudno byłoby ją odróżnić od europejskiej, średniowiecznej świątyni. Tuż obok trzeba zajrzeć do Buyuk Han, czyli Wielkiego Zajazdu.
XVI-wieczna budowla z była kiedyś targowiskiem ekskluzywnych towarów, dziś są tu kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Gdy już zachcemy chwilę odpocząć, warto pójść do dawnej biblioteki, można płacić tam w euro, a ceny są podobne jak w restauracjach w Polsce!

DOJAZD I ZAKWATEROWANIE
Z Polski dolecisz bezpośrednio do Nikozji, Larnaski albo Pafos. Okazyjnych biletów szukaj na www.esky.pl, www.fly4free.pl. Z innych miast Cypru dojedziesz busami, przykładowy koszt w dwie strony to 7 € z Larnaki, 13 € z Pafos. www.intercity-buses.com. Nocleg w hotelu lub hotelu znajdzie na: www.booking.com

PRAKTYCZNE INFORMACJE
W Cyprze Północnym obowiązuje lira turecka (TRY), którą wymieniasz tylko w tym kraju. Można płacić euro, którego przelicznik to ok. 1 € = 4 TRY.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)