• piątek, 29 marzec 2019 09:38

Cała prawda o e-papierosach

Cała prawda o e-papierosach
Cała prawda o e-papierosach © archiwum

Dym z tradycyjnego papierosa zawiera 1 500 razy więcej toksycznych substancji niż dym z e-papierosa. Ale czy to znaczy, że nie szkodzi zdrowiu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Eksperci nie mają wątpliwości, że e-papieros jest lepsza alternatywą dla osób uzależnionych od nikotyny. Papieros elektryczny zawiera mniejszą ilość substancji szkodliwych, ale warto pamiętać, że dymek pochodzący z liquidu to nie samo zdrowie. Wyniki badań opublikowane na łamach „American Journal of Psysiology” nie pozostawiają złudzeń. Naukowcy odkryli, że owocowe środki aromatyzujące i inne dodatkowe obecne w liquidach zwiększają stan zapalny, i upośledzają funkcjonowanie płuc. Odkryto też, że krótkotrwałe narażenie na dymek z e-papierosa powoduje czasowe zapalenie płuc na podobnym poziomie co palenie tradycyjnych papierosów.

Z kolei na łamach czasopisma „Vascular Medicine” opublikowano wyniki badań dowodzące, że papierosy elektryczne szkodą sercu. Fani e-papierosów doświadczają takiego samego, a nawet wyższego przyspieszenia pulsu i pobudzenia sercowo-naczyniowego przez dłuższy czas niż palacze zwykłych papierosów. E-papierosy z nikotyną mogą być więc równie niebezpieczne dla zdrowia jak tradycyjne papierosy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)