Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Krotoszyn
  • czwartek, 08 luty 2018 10:56
  •   467

Zgwałcił niepełnosprawną w parku?

Zgwałcił niepełnosprawną w parku?
Zgwałcił niepełnosprawną w parku? © Gracjan Jaworski

42-letni krotoszynian miał wykorzystać seksualnie niepełnosprawną umysłowo 54-latkę. Do zdarzenia miało dojść w krotoszyńskim parku. Przypadkowym świadkiem seksualnego przestępstwa był przejeżdżający obok rowerzysta. Mężczyzna nagrał film z tego zdarzenia i upublicznił go w internecie. Teraz szuka go policja.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

54-letnia mieszkanka Krotoszyna miała zostać wykorzystana seksualnie przez 42-letnoiego krotoszynianina. Do zdarzenia doszło miało dojść w weekendowy wieczór, 29 stycznia w miejscowym parku. Kobieta cierpi na upośledzenie umysłowe i ze względu na swoją niepełnosprawność – nie była w stanie wyrazić świadomiej zgody na zbliżanie. – Zachowanie mężczyzny polegało na wykorzystaniu upośledzenia pokrzywdzonej i wynikającego z niego braku zdolności do rozpoznania znaczenia czynu – wskazuje Maciej Meler, rzecznik prasowy ostrowskiej prokuratury.

Przypadkowym świadkiem całego zajścia był przejeżdżający przez park rowerzysta. Wyciągnął telefon i zaczął nagrywać. Po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Jakby tego było mało, film udostępnił w sieci, rozsyłając go znajomych na jednym z portali społeczneściowych. Nagranie zaczęło krążyć w Internecie. Dotarło także do prawnego opiekuna upośledzonej i ubezwłasnowolnionej 54-latki. Ten o całej sytuacji powiadomił policję. – Praca operacyjna funkcjonariuszy wydziału kryminalnego pozwoliła na wytypowanie autora nagrania. Obecnie prowadzimy czynności zmierzające do jego zatrzymania i przesłuchania – mówi st. sierż. Bartosz Karwik, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. Policjanci przejrzeli także nagrania z monitoringu zainstalowanego w krotoszyńskim parku. Choć jakość obraz pozostawia wiele do życzenia, to jeden z mundurowych rozpoznał na nagraniu 42-latka. – To zaś pozwoliło na wytypowanie sprawcy, zatrzymanie go i postawienie mu zarzutów – wskazuje Karwik.

Sprawą zajęła się prokuratura. – Prokurator rejonowy prowadzi postępowanie przeciwko 42-latkowi, który podejrzany jest o dopuszczenie się przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę pokrzywdzonej niepełnosprawnej – wskazuje Maciej Meler. Śledczy przesłuchali już 9 osób mogących mieć związek z całą sytuacją. Zabezpieczyli też materiał dowodowy. Przesłuchano także 42-latka. – Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów – mówi Meler. Prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie 42-latka na okres 3 miesięcy. Sąd, po rozpatrzeniu materiału dowodowego, przychylił się do wniosku prokuratury.

42-letni mieszkaniec Krotoszyna usłyszał zarzut z artykułu 198 Kodeksu Karnego, czyli seksualnego wykorzystanie niepoczytalności lub bezradności innej osoby. W momencie, gdy ofiarą przestępstwa pada osoba upośledzona umysłowo – śledczy – nawet gdy doszło do pełnego stosunku seksualnego – nie stosują artykułu 197 Kodeksu Karmnego, który mówi o gwałcie. – Jest rozróżnienie pomiędzy czynem z artykułu 197 a 198. Gwałt zakłada, że ktoś może świadomie wyrazić dezaprobatę. Artykuł 198 zakłada, że pokrzywdzony nie ma możliwości kierowania swoim postępowaniem z uwagi na formę upośledzenia – tłumaczy prokurator.

42-latkowi z Krotoszyna za wykorzystanie seksualne niepełnosprawnej umysłowo kobiety grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)