• piątek, 12 kwiecień 2019 10:31

Szczepionka na HPV

Szczepionka na HPV
Szczepionka na HPV © archiwum

W Polsce o wiele częściej niż w innych krajach europejskich choruje się na raka szyjki macicy. Dlaczego dochodzi do zakażeń wirusem HPV i czy mężczyźni również powinni rozważać profilaktykę?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem części występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Powoduje go wirus HPV (Human Papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie aktywności seksualnej. Z badań wynika, że w ciągu swojego życia 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. To właśnie ten wirus powoduje, że kobiety dopada złośliwy nowotwór raka szyjki macicy. Ważne są profilaktyczne badania cytologiczne, ale warto też sięgnąć po szczepionkę.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV. Mają chronić przed zmianami przedrakowymi narządów płciowych i zalecane są nie tylko młodym kobietom. Panowie mogą być nosicielami wirusa, ale też chorują na raka odbytu czy raka prącia. Szczepienia są skuteczniejsze, jeśli są podane w młodym wieku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)